1% na drużynę

Rozpoczął się okres rozliczeń, w którego trakcie każdy podatnik ma prawo odprowadzić 1% swojego podatku na wybrany przez siebie cel np. organizacje, fundacje pożytku publicznego itp. Możecie zaproponować rodzicom Waszych harcerek i harcerzy (ale nie tylko!), aby swój 1% przeznaczyli konkretnie na Waszą jednostkę. To jest prostsze, niż by się wydawało! Jedyne co musicie zrobić to podać rodzicom numer KRS ZHR-u oraz specjalny numer Waszej jednostki. To wszystko  Rodzice już
sami wpiszą to w swoje PITy, a Waszym drużynom przybędzie legalnych pieniążków 😉
Co warto wiedzieć?

1. Pieniądze z 1% można odbierać dopiero po upływie ok. 1 roku. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś przeznaczy na Was 1% za rok podatkowy 2020 (deklaracja uzupełniana na początku 2021 roku), drużynowi mogą odebrać pieniądze na początku 2022 r.

2. Jeśli odbierzecie już pieniądze z 1%, trzeba je wydać i rozliczyć w ciągu bieżącego roku, (ale to przecież żaden problem ;>). Sprawozdanie z wydatkowania 1% jest niezwykle istotne. Jeśli nie wydajemy pieniędzy z 1%, to znaczy, że nie są one nam potrzebne do funkcjonowania
organizacji, a zatem nie muszą być nam przeznaczane. Zatem gdy już otrzymamy 1%, musimy go koniecznie rozliczyć.

3. Pieniądze z 1% nie mogą zostać przeznaczone na składki członkowskie.

Instrukcję „jak rozliczyć 1%” znajdziecie na stronie naszego okręgu. Na stronie okręgu znajduje się również instrukcja dla rodziców, w jaki sposób mogą odprowadzić 1% konkretnie na Waszą drużynę. Znajdziecie tam też listę kodów drużyn.

Ważne!
Podkreślcie rodzicom, by wpisywali Wasz Kod jednostki, a nie hasła np.: „1% na strażniczki kwiatowego pyłu!!!!!”, „hufiec Lublin” lub po prostu „nazwa drużyny”. Wszystkie wpłaty w pierwszej kolejności segregowane są w naczelnictwie, a szukanie, w którym okręgu jest dana jednostka o nazwie np. „strażniczki kwiatowego pyłu”, zajmuje dużo więcej czasu, niż przydzielenie po kodzie np. LUB 200. Pieniądze z 1% można odebrać w ciągu roku na dyżurze Pracownika Okręgu. Jeśli ktoś nie posiada kodu, prosimy o informację na adres skarbnik.lublin@zhr.pl.

Lista kodów jednostek Okręgu Lubelskiego